Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Katalog

Multus B250II (C-750)

výrobce: Okuma
kat. číslo: Multus B250II (C-750)
Multifunkční vodorovné obráběcí centrum s natáčecí nástrojovou hlavou s frézovacím vřetenem, osami B, C, X, Y, Z, s automatickou výměnou nástrojů, s koníkem

Koncepce

Stroje Multus jsou inteligentní multifunkční obráběcí stroje, kombinující možnosti soustružení a frézování, čímž nahradí dva až tři konvenční stroje a sníží tak manipulační časy a nároky na prostor. Vždy o sekundu rychlejší, o mikron přesnější a současně produktivní. Dokonalá symbióza mechaniky stroje s pohony, řízením a odměřováním Okuma.

Posuvové osy X, Y a Z společně s natáčecí osou B polohují nástrojovou hlavu. Hlavní vřeteno je vybaveno C-osou. Různé varianty provedení stroje dovolují zvolit provedení bez koníka, s koníkem nebo s protivřetenem, a to v různých délkových variantách.

Stabilní výroba

 • Kompaktní výkonná nástrojová hlava je poháněná motory PREX. Díky jejich odlehčeným rotorům zrychlí z klidu na 10.000 ot/min za 0,8 sec (Multus B300II).
 • Frézovací elektrovřeteno je uloženo do válečkových a kosoúhlých kuličkových ložisek. Snížením tepla generovaného válečkovými ložisky byl zvýšen výkon o 20% oproti předchozím modelům.
 • S ohledem na stabilitu výroby bylo také navrženo široké tuhé lože a na lineárních osách X, Y a Z bylo použito válečkové vedení. Tuhost válečkového vedení je v porovnání s kuličkovým 2,5 – 3 krát větší.
 • Maximální průřez třísky soustružnických operací je 2,5/3,0/4,8/6,5 mm2 (materiál S45C) pro stroje B200II/B300II/B400II/B750. Výkon frézování je 217/330/380/1000* cm3/min při použití pětibřité (*desetibřité) čelní frézy.

Thermo-Friendly Concept zaručuje výjimečnou rozměrovou stabilitu i při změnách okolní teploty nebo prodlevách činnosti stroje. Snižuje tím nutnost zásahu aktivní kompenzace, kterou je stroj také vybaven. Na základě informací ze senzorů upravuje polohování frézovacího vřetena v osách X, Y a Z v reálném čase s přesností 0,1 μm. Bez kompenzace způsobí zvýšení okolní teploty o 8°C rozdíl 10 μm (změřeno na B300II během 24 hod). Odchylka kruhové interpolace je 1,8 μm.

Prvky a technologie pro úsporu energie

 • Po dokončení operace se po nastaveném čase vypnou některá zařízení (čerpadlo chlazení vřetena, oplach třísek, osvětlení, čerpadlo hydrauliky, atd.)
 • V průběhu obrábění je přerušovaně řízen provoz dopravníku třísek a odsávání pracovního prostoru.
 • Není potřeba klimatizace místnosti. Dokud je obsluha v tepelné pohodě, pak stroj i při změnách teploty dosahuje přesnosti strojů v klimatizovaném prostředí.
 • Stroj je vybaven úspornou řídicí jednotkou a pohony PREX.
 • Motory PREX (Permanent magnet interpolation reluctance motor with multilayer slit structure) jsou určeny pro vestavbu do vřeten obráběcích strojů. Jsou efektivnější a výkonnější díky velkému počtu štěrbin a malému množství permanentních magnetů na rotoru. Díky tomu mohou být kompaktnější a mají menší setrvačné hmoty. V porovnání s předchozí generací indukčních motorů jsou úspornější o 5 – 13 %. Tyto motory získaly pro svůj výjimečně úsporný provoz ocenění Japonské Strojní Federace.

Stroj zcela pod kontrolou

Řídicí systém s dotykovou obrazovkou OSP-P300SA je vlastním systémem firmy Okuma, což jí umožňuje zavádět funkce přímo určené jejich strojům. Jednou z významných vlastností systému, klíčovou pro mnoho zákazníků, je např. schopnost stroje navázat na poslední blok po přerušení chodu programu.

Tato verze systému má vyladěno ovládání, aby urychlovalo a lépe vyhovovalo práci obsluhy. Nováček i profesionál má stroj vždy zcela pod kontrolou. Stačí vybrat jedno ze tří hlavních prostředí (nastavení/programování/nástroje), a pak se jen dotýkat obrazovky.

Okuma je také výrobcem vlastních elektromotorů, pohonů a odměřování. Všechna odměřování jsou ve standardu (již od roku 1963) absolutní, a odpadá tím nutnost najíždět po spuštění stroje do referencí. Vlastním vývojem všech rozhodujících uzlů Okuma přebírá plnou odpovědnost za jejich součinnost, a tedy celkovou funkci stroje. To je význam hesla One Source. First Choice.

 • Snadno ovladatelný panel s 15“ dotykovou obrazovkou odolnou proti poškrábání zobrazí mnohem více informací než dříve.
 • Panel disponuje rozhraním Gigabit Ethernet a 2x USB, kapacita vnitřní paměti je 2 GB.
 • Snadné a logicky uspořádané ovládání snižuje četnost stisku tlačítek o 47%.
 • Obrazovka je rozdělena do 4 polí. Aktuální pozice, kontrola kolizí, Advanced One Touch IGF, part program.
 • Collision Avoidance Systém – Kontrola kolizí v reálném čase pro automatický nebo manuální režim na základě 3D modelu obrobku, nástrojů a pracovního prostoru stroje. Stroj před kolizí automaticky zastaví. Díky této funkci je možno zkrátit čas přípravy stroje o 40%.
 • Machining Navi L-g, M-g – Systém potlačení vibrací adaptivní změnou otáček soustružnického a frézovacího vřetene pro přesun obráběcího procesu do stabilní oblasti řezných podmínek. Díky tomu je možné soustružit delší tenké hřídele (např. ø17 mm, délky 400 mm, mat. S45C) bez lunety nebo použít delší vyvrtávací tyče. V případě frézování je možné vibrace řezného procesu snímat mikrofonem a nastavit (potvrdit) doporučené řezné podmínky.

Copyright Misan s.r.o. 2002 - 2024
Misan s.r.o.
Ke Vrutici 1795
289 22 Lysá nad Labem
+420 325 551 440
+420 325 551 062
+420 325 552 924
+420 602 311 796 (hotline servis)
lysa@misan.cz