Přejít na navigaci (přeskočit obsah)

Aditivní technologie - Rozcestník

 

Concept Laser

Direct Metal Laser Melting

Concept Laser byl založen v roce 2000 v Německu a se stal jedním z největších dodavatelů strojů pro kovový 3D tisk. V roce 2016 byl Concept Laser koupen společností GE Additive, aby rozšířil portfolio GE o aditivní technologie.

Výroba dílů probíhá lokálním natavováním ve vrstvách nanášeného kovového prášku pomocí laseru. Proces probíhá v ochranné atmosféře a po něm následuje předepsané tepelné zpracování.

Uplatnění nachází při výrobě hotových dílů, které nelze běžnými výrobními metodami zhotovit (např. s konformním vnitřním chlazením, porézní struktury, bezešvě zřetězené díly, díly nahrazující sestavy atd.) nebo při prototypové výrobě odlitků či plechů bez nutnosti výroby formy, resp. tvářecích nástrojů. Stroj lze využít v oblasti automobilového, leteckého, lékařského, dentálního, šperkařského průmyslu a v oblasti výroby vstřikovacích forem.

Díly je možné vyrábět například z korozivzdorné, nástrojové oceli, slitiny titanu, hliníku, CoCr, Inconel nebo drahé kovy (Au, Ag, Pt).

 

Arcam

Electron Beam Melting

Arcam EBM byl založen ve Švédsku v roce 1997. V roce 2017 byl také koupen společností GE Additive, aby posílil její zájmy a nabídku v oblasti produktivní výroby kovových dílů.

Výroba také probíhá postupným nanášením a natavováním prášku. K natavení je však využit elektronový paprsek. Proces probíhá ve vakuu za vysokých teplot, což do značné míry redukuje pnutí, a tím i potřebu tvorby podpůrných struktur. V případě titanu je eliminováno také následné tepelné zpracování. Díly je možné při stavbě stohovat.

Nasazuje se v případě potřeby výroby větších sérií s vysokou přidanou hodnotou v medicínském nebo leteckém průmyslu z titanových, niklových a CoCr slitin. Využití nachází také v oblasti vědy a výzkumu.

 

Okuma

Laser Metal Deposition

Okuma je japonská společnost s dlouholetou tradicí výroby zejména obráběcích strojů. Nabízí také supermultifuknční centra, která kombinují soustružení, frézování, broušení, laserové navařování a laserové kalení po křivce.

Pětiosé stroje série Laser EX jsou vybaveny technologií LMD pro nanášení kovového prášku tryskou, která zároveň prášek přitavuje k povrchu dílu laserem. Je tak možné navařovat kov i na tvarové plochy.

Tyto stroje se využívají k výrobě například lopatkových kol a šneků navařováním (a průběžným obráběním) materiálu na povrch rotačních dílů. Využít se dá také pro navařování tvrdé vrstvy nebo při opravách složitých tvarových dílů odfrézováním poškozené geometrie s následným navařením a obrobením nového materiálu.

Navařovat lze například nástrojové oceli pro práci za tepla, korozivzdorní martenzitické oceli, Inconel 625 nebo Stellite 6.

 

Materialise

Software pro přípravu dat

Misan nabízí pro DMLM a EBM technologie software pro přípravu dat od Materialise.
Jako partner zajišťuje jeho školení a údržbu.

 

 

Pro více informací můžete shlédnout seminář o kovových aditivních technologiích určený studentům a nováčkům v oboru.

 

 

Přílohy dokumentu


Souhrnný katalog - Aditivní technologie

velikost: 2.32 MB

zobrazit soubor

Copyright Misan s.r.o. 2002 - 2024
Misan s.r.o.
Ke Vrutici 1795
289 22 Lysá nad Labem
+420 325 551 440
+420 325 551 062
+420 325 552 924
+420 602 311 796 (hotline servis)
lysa@misan.cz